Міфи про здорове харчування

Цікава стаття про висновки британського дієтолога Ріаннон Ламберт опублікована в інтернет-журналі "Новое время".

 Поцікавтесь, це вам допоможе зрозуміти, як варто харчуватись для того, щоб бути здоровим та енергійним.

Дієтолог розвінчала п'ять міфів здорового харчування, які руйнують здоров'я


Британський дієтолог Ріаннон Ламберт назвала п'ять міфів про здорове харчування, які руйнують здоров'я.

За словами фахівця, вона часто зустрічається з людьми, які правильно харчуються, але, при цьому, не отримують бажаних результатів щодо фігури або скаржаться на погіршення здоров'я, пише Independent.

Головна причина таких «результатів» - неправильний підхід до харчування, часто заснований на поширених помилках.

Щоб уникнути негативного досвіду, Ріаннон Ламберт розвінчує п'ять головних міфів.

1. Вживати яйця - шкідливо


Багато людей мінімізують вживання яєць, а деякі і зовсім відмовляються від них через те, що в них міститься холестерин, який збільшує ризик розвитку серцевих хвороб.

Насправді яйця викликають підвищення кількості літопротеідів високої щільності - «хорошого холестерину». Його головна роль - транспортувати надлишковий «поганий» холестерин для переробки в печінку. 

За словами дієтолога, яйця вживати корисно і потрібно, адже вони містять білок, корисні жири, вітаміни і унікальні антиоксиданти. Ламберт рекомендує вживати до трьох яєць на день.



© pexels



2. Жирні продукти - причина зайвої ваги

 

Ще в 1970-х поширився міф, що жирні продукти сприяють набору ваги. Таким чином, рік за роком в супермаркетах стало все більше з'являтися знежирених продуктів.

Згодом цей міф розвінчали, але багато хто досі не поспішає відмовлятися від знежирених продуктів.

За словами експерта, в таких продуктах міститься багато цукру і інших штучних підсолоджувачів, які не несуть ніякої користі.

Насправді жири необхідні для захисту внутрішніх органів від пошкоджень і нормальної роботи всього організму. 

Тому, дієтолог радить вживати більше жирної риби, горіхів, авокадо і жирних йогуртів.


© ponce_photography

3. Рослинна олія - корисна


Як розповідає дієтолог, багато людей впевнені, що рослинна олія не тільки корисна, а й знижує ризик розвитку хвороб серця через вміст жирних кислот.

Але важливо пам'ятати, що не всі кислоти однакові. Зазвичай виділяють Омега-3 і Омега-6, які різняться за своїми властивостями.

Омега-3 містяться у великій кількості в жирній рибі і борються із запаленнями і багатьма захворюваннями.

Що стосується Омега-6 ( якої найбільше в соняшниковій та кукурудзяній оліях), то їх надлишок призводить до протилежного ефекту.

Тому дієтолог радить переглянути раціон в сторону продуктів з високим вмістом Омега - 3 ( оливкова, лляна олії, морська риба).



© stevepb



4. М'ясо - шкідливе

Ріаннон Ламберт стверджує, що багато хто відмовляється від м'яса, особливо червоного, оскільки воно негативно впливає на здоров'я і фігуру.

Такі негативні наслідки дійсно зустрічаються, але причиною тому стають напівфабрикати, а також неорганічне м'ясо.

Якщо правильно готувати м'ясо і вживати його в помірних кількостях, то продукт принесе тільки користь. У ньому міститься білок, необхідні мікроелементи, вітаміни і мінерали, яких немає в інших продуктах.



© shenxin/Pixabay



5. Всі калорії рівні


За словами експерта, вона часто зустрічає людей, які впевнені, що для схуднення потрібно всього лише рахувати калорії.

Ламберт не згодна з такою думкою, адже те, що людина їсть - важливіше за кількість спожитих калорій.

Кожен продукт по-різному впливає на організм, адже містить унікальний набір поживних речовин і вітамінів.

У прагненні схуднути дієтолог радить побудувати раціон навколо продуктів з низьким глікемічним індексом, оскільки вони містять клітковину і білок, завдяки яким засвоюються повільніше.

Глікемічний індекс говорить не про кількість вуглеводів в продуктах, а про те, наскільки швидко підвищиться рівень глюкози в крові. Наприклад, у картоплі і гарбуза ГІ однаковий, але вуглеводів в картоплі набагато більше, тому і засвоюються ці овочі по-різному.  

 Їжа з низьким глікемічним індексом – це повільні вуглеводи, коефіцієнт яких не перевищує 50 одиниць за таблицею. До таких можна віднести:
  • сою і всі продукти з сої: йогурти, молоко, сири,
  • горіхи волоські, фундук, арахіс, мигдаль,
  • капусту білокачанну, кольорову, брюссельську, броколі,
  • боби, сочевицю і квасолю,
  • будь-які свіжі овочі і соки з них,
  • всі ягоди,
  • хліб з цільного зерна або соєвої муки,
  • каші з гречки і дикого рису,
  • біле м’ясо і рибу.

Залежно від особливостей організму або способу приготування продуктів показник ГІ може змінюватися. Наприклад, сира морква має показник 35, а варена – вже 85.

Чим менше продукт обробляється – тим він корисніший і безпечніший.

Знизити глікемічний індекс допоможе:
  • скорочення часу термічної обробки продуктів,
  • приготування продуктів цілими, або великими шматками,
  • вживати повільні вуглеводи разом з жирами і клітковиною.

«Можна з'їсти вареної картоплі, а можна - пампушок на 400 калорій. Цифра та сама, але вплив на організм діаметрально протилежний», - підкреслила Ламберт.



© kaboompics

Для зниження ваги, наприклад, продукти з низьким глікемічним індексом дадуть позитивний результат, якщо при цьому брати до уваги їх  обробку - виключити смажене, солоне, копчене і солодке.

Але варто враховувати, що серед продуктів з високим індексом є важливі і необхідні для здоров’я організму мінерали і вітаміни. Вони містяться в сухофруктах, яловичій печінці, кавуні, в меду, солодких фруктах.

На меню з низьким ГІ варто переходити не відразу, а поступово. Якщо раніше вживалися в їжу всі продукти, показник яких за таблицею глікемічного індексу вищий 70, то спочатку потрібно перейти на продукти з середнім показником від 50 до 70. А через деякий час на повільні вуглеводи, тобто найнижчі по індексом (до 40), не забуваючи іноді включати в раціон корисні продукти з високим індексом.

Тим, хто бажає схуднути,  дієтологи навіть рекомендується додавати в меню продукти з високими за таблицею показниками, але вживати їх обов’язково разом з жирами і білками.

Тим, хто худне, варто дотримуватися наступних правил:
  • хліб вживати тільки з борошна грубого помолу, цільного зерна,
  • на сніданок обов’язково їсти кашу: ячмінну, гречану або вівсяну,
  • необхідно значно скоротити вживання в їжу картоплі,
  • щодня вживати свіжі овочі та фрукти,
  • в щоденному раціоні має бути присутнім овочевий салат, заправлений переважно оливковою олією.

Щоденний раціон харчування 

 

Продукти з низьким глікемічним індексом 

  • Вживаючи за сніданком не один, а відразу кілька продуктів з маленьким індексом (вівсянку і йогурт, або яблуко і сир), відчуття голоду не буде довгий час. Ось чому  ранок слід починати не з солодкого чаю з булочками або печивом, а з каші і склянки молока – з складних вуглеводів з низьким глікемічним індексом.
  • Обідати краще овочевими супами. Їх готують просто на воді без бульйону і картоплі. Для другої страви  ідеально підійде м’ясо розміром з долоню і овочі або крупа на гарнір. Особливо уважно поставтеся до вибору круп: чим більші зерна, тим більше користі. Для схуднення рекомендують білий рис замінити коричневим – у нього більш низький ГІ.
  • У полуденок рекомендується перекусити фруктом, який має низький глікемічний індекс або вичавити сік. Буде дуже корисно змішати кілька видів соку. Але не варто їх купувати в магазинах – зараз на полицях сокова продукція тільки з консервантами.
  • Вечеряти варто свіжим сиром, відвареною рибою з овочевим гарніром і зеленню. Можна доповнити трапезу фруктами (яблука, абрикоси, сливи) і ягодами. 
  •  Останній прийом їжі рекомендований за три години до сну. Якщо ви звикли лягати спати рано, наприклад, о 22:00, то їсти потрібно о 19:00. 
  • Накопичилося багато справ, і ви лягли трохи пізніше, - можна організувати додаткову вечерю. Слід випити на ніч склянку кислого молока і з’їсти хліб з висівками. Також підійде половина яблука. Те ж саме стосується і тих, хто не спить допізна.
Керуйтесь принципом "їсти для того, щоб жити, але не жити для того, щоб їсти"! ;)

Немає коментарів: